Below is a list of all of our active Bible Adventure/ CIA Classes for the 2019-20 school year. This list is alphabetized by the name of the school.

To enroll your child in Bible Adventure, you can request a permission form from your child’s school or you can enroll online by CLICKING HERE.

 

School District Grades Day Time Frame Start Date Location
Adamstown Elementary Cocalico School District 3-5 Wednesday 11:40-12:40 9/18/19 Gehman’s Mennonite Church
Akron Elementary Ephrata School District 3-4 Thursday 12:00-1:10 10/3/19 Akron Church of the Brethren
Bart-Colerain Elementary Solanco School District 3-5 Thursday 2:15-3:15 9/12/19 Colerain Church
Benjamin Chambers Elementary Chambersburg Area School District 3-5 Thursday 9:15-10:15 9/12/19 Bethel Assembly of God
Brecknock Elementary Eastern Lancaster School District 3-6 Tuesday 2;25-3:25 9/17/19 Pine Grove Church
Brownstown Elementary Conestoga Valley School District 3-6 Thursday 2:25-3:25 9/12/19 Ebenezer Evangelical Congr. Church
Buchanan Elementary Chambersburg Area School District 3-5 Tuesdays 1:20-2:20 9/17/19 Chambersburg Baptist Church
Canadochly Elementary Eastern York School District 3-5 Thursday 2:00-3:00 9/19/19 Zion UMC
Central Fulton Elementary School Central Fulton Area School District 3-5 Wednesday 12:40-1:40 (5th); 1:40-2:40 (3rd & 4th) 9/11/19 The Alumni Community Building
Central Fulton High School Central Fulton Area School District 6-8 Tuesday 1:45-2:45 9/10/19 McConnellsburg Fire Company
Chambersburg Area Middle School South Chambersburg Area School District 6-8 Tuesday 2:45-5:30 9/10/19 Fourth Street Church of the Brethren
Chambersburg Area Middle School South Chambersburg Area School District 6-8 Thursday 7:55-8:55 (AM) 9/12/19 Zion Covenant Church
Clermont Elementary School Solanco School District 3-5 Wednesday 2:30-3:40 9/25/19 Mechanic Grove Church of the Brethren
Conewago Elementary School Northeastern School District 3 Tuesday 11:40-12:40 9/10/19 Quickel’s Lutheran Church
Dallastown Intermediate School Dallastown Area School District 4-6 Wednesday 1:45-3:00 9/25/19 Salem United Church of Christ
Denver Elementary School Cocalico School District 3-5 Wednesday 11:20-12:20 9/18/19 Trinity United Methodist Church
Devers Elementary School York City School District 3-5 Tuesday 2:00-3:00 9/10/19 Madison Ave. Church of the Brethren
Dillsburg Elementary School Northern York County School District 3-5 Tuesday 1:00-2:00 9/17/19 St Paul’s Lutheran Church
Dover Middle School Dover School District 7-8 Thursday 1:00-2:00 9/12/19 Dover Assembly of God
Dover Elementary School Dover School District 3-6 Tuesday 1:00-2:00 9/10/19 Dover Assembly of God
Eastern York Middle School Eastern York School District 6-8 Monday 1:15-2:20 9/9/19 Susquehanna Grace Community Church
Elmwood Academy Mechanicsburg School District  3-5 Wednesday 1:15-2:15 9/11/19  Immanuel CMA
Fairview Elementary School Waynesboro Area School District 3-6 Monday 10:00-11:00 9/19/19 Fairview Ave Brethren in Christ
Falling Spring Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Wednesday 2:15-3:15 9/11/19 Grace Brethren Church
Fayetteville Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Thursday 1:00-2:00 9/12/19 St. Paul Lutheran Church
Ferguson Elementary York City School District 3-5 Tuesday 1:45-2:45 9/17/19 York Grace Brethren Church
Ferguson Middle School York City School District 6-8 Tuesday 1:45-2:45 9/17/19 York Grace Brethren Church
Fishing Creek Elementary West Shore School District 3-5 Thursday 2:00-3:00 9/12/19 New Life Church
Forbes Road Elementary School Forbes Road Area School District 3-6 Wednesday 2:05-3:05 9/18/19 Mt Tabor Church of the Nazarene
Forge Road Elementary Palmyra Area School District 3-5 Thursday 1:15-2:15 9/19/19 Victory Christian Fellowship
Grandview Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Wednesday 2:00-3:00 9/11/19 Greenvillage Church of God
Green Ridge Elementary School Cumberland Valley School District 3-5 Tuesday 12:45-1:45 9/10/19 Young’s United Methodist Church
Greencastle Antrim Elementary School Greencastle Area School District 3 Wednesday 12:15-1:15 9/11/19 Otterbein United Brethren Church
Greencastle Antrim Elementary School Greencastle Area School District 4-5 Wednesday 1:00-1:55 (4th); 2:00-2:50 (5th) 9/11/19 Otterbein United Brethren Church
Greencastle Antrim Middle School Greencastle Area School District 6-8 Monday 2:30-5:00 9/9/19 Otterbein United Brethren Church
Guilford Hills Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Thursday 2:10-3:10 9/12/19 St. Paul Lutheran Church
Hamilton Heights Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Thursday 1:00-2:00 (3rd) & 2:00-3:00 (4th & 5th) 9/12/19 Hamilton Heights God’s Missionary Church
Hancock Elementary After-School Program Washington County School District 3-5 Thursday 2:10-4:15 9/12/19 Hancock Elementary School
Hannah Penn York City School District 3-5 Monday 1:45-2:45 9/1/19 York Christian Missionary Alliance
Hans Herr Elementary School Lampeter Strasburg School District 3-5 Wednesday 2:00-3:00 9/11/19 Lampeter United Methodist Church
Hooverville Elementary School Waynesboro Area School District 3-6 Wednesday 2:20-3:20 9/11/19 Evangelical Lutheran
Jackson Elementary School York City School District 3-5 Monday 1:45-2:45 9/9/19 York Christian Missionary Alliance
Jackson Middle School York City School District 6-8 Tuesday 2:00-3:00 9/10/19 York Christian Missionary Alliance
James Buchanan Middle School Tuscarora Area School District 6-8 Tuesday 3:30-5:30 9/10/19 Joy El Camps & Retreats
James Burd Elementary School Shippensburg Area School District 3-5 Tuesday 2:00-3:00 9/10/19 Shippensburg First Church of God
Kreutz Creek Elementary School Eastern York School District 3-5 Thursday 2:05-3:05 9/19/19 Valley View Alliance Church
Leib Elementary School Dover School District 3-6 Wednesday 10:00-11:00 9/11/19 New Creation Community Church
Lurgan Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Thursday 2:15-3:15 9/12/19 Lurgan United Brethren Church
Marion Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Tuesday 2:15-3:15 9/10/19 Heidelberg Church
Mercersburg Elementary School Tuscarora Area School District 3-5 Monday 12:45-1:45 9/9/19 Mercersburg First Church of God
Montgomery Elementary School Tuscarora Area School District 3-5 Monday 12:45-1:45 9/9/19 Mercersburg First Church of God
Mount Wolf Elementary Northeastern School District 3 Wednesday 12:30-1:30 9/11/19 Mount Wolf Community Church
Mountain View Elementary School Tuscarora Area School District 3-5 Friday 12:05-1:05 (3rd); 12:35-1:35 (4th & 5th) 9/13/19 Fort Loudon United Methodist Church
Mowrey Elementary School Waynesboro Area School District 3-5 Thursday 1:55-2:55 (4th & 5th) & 2:25-3:25 (3rd) 9/12/19 Five Forks BIC Church
Nancy Grayson Elementary School Shippensburg Area School Distict 3 Thursday 10:45-11:45 9/12/19 Shippensburg First Church of God
New Franklin Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Friday 2:10-3:10 9/13/19 New Franklin Assembly of God Church
Newberry Elementary School West Shore School District 3-5 Wednesday 2:00-3:00 9/11/19 Paddletown St Paul’s United Methodist Church
North Salem Elementary School Dover Area School District 3-6 Thursday 1:30-2:30 9/12/19 Salem United Church of Christ
Northern Elementary School Northern York County School District 3-5 Tuesday 11:00-12:00 9/10/19 St Paul’s Lutheran Church
Northern York Middle School Northern York County School District 6-8 Tuesday 1:30-2:30 9/17/19 Franklintown United Brethren Church
Northside Elementary School Palmyra Area School District 3-5 Thursday 12:00-1:00 9/19/19 Victory Christian Fellowship
Orendorf Elementary Northeastern School District 3 Wednesday 12:30-1:30 9/11/19 Mount Wolf Community Church
Paradise Elementary School Spring Grove School District 3-4 Wednesday 2:00-3:00 9/9/19 Paradise Holtzschwamm EC Church
Pleasant View Elementary School Red Lion Area School District 3-6 Wednesday 2:10-3:10 9/25/19 Pleasant View Brethren in Christ Church
Pleasant View Elementary West Virginia Morgan Country School District Thursday 3:20 – 5:00 9/12/19 Snyder Bible Chapel
Providence Elementary School Solanco School District 3-5 Thursday 9:15-10:25 9/12/19 New Providence Church of God
Quarryville Elementary School Solanco School District 3-5 Tuesday 2:35-3:35 9/24/19 Memorial United Methodist Church
Reamstown Elementary School Cocalico School District 3-5 Thursday 11:30-12:30 9/19/19 East Cocalico Church of the Brethren
Red Mill Elementary West Shore School District 3-5 Wednesday 2:20-3:20 9/11/19 Yocumtown Church of God
Scotland Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Friday 1:35-2:35 9/13/19 Mt Pleasant United Brethren Church
Shallow Brook Intermediate School Northeastern School District 4-6 Thursday 1:00-2:00 9/12/19 Mt. Wolf Community Church
Shalom Christian Academy private school 3-6 Shalom Christian Academy
Shaull Elementary School Cumberland Valley School District 3-5 Tuesday 12:45-1:45 9/10/19 Young’s United Methodist Church
Shippensburg Area Middle School Shippensburg Area School District 6-8 Tuesday 2:40-5:00 TBA Shippensburg Church of the Brethren
Shippensburg Intermediate School Shippensburg Area School District 3-5 Tuesday 8:45-9:45 9/10/19 Shippensburg First Church of God
South Hamilton Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Tuesday 1:45-2:45 (3rd); 2:00-3:00 (4th & 5th) 9/10/19 Pleasant View Mennonite Church
South Hanover Elementary School Lower Dauphin School District 3-5 Wednesday 12:15-1:15 9/18/19 Union Deposit United Methodist Church
South Mountain Elementary School Northern York County School District 3-5 Thursday 1:00-2:00 9/12/19 Celebration Community Church
Southern Fulton Elementary School Southern Fulton Area School District 3-5 Wednesday 8:20-9:30 (3rd); 9:40-10:50 (4th);
12:05-1:15 (5th)
9/11/19 Needmore Bible Church
Southern Fulton Elementary School Southern Fulton Area School District 6 Wednesday 1:20-2:30 9/11/19 Needmore Bible Church
Southern Fulton Jr/Sr High School Southern Fulton Area School District 7-12 Tuesday 3:15-5:00 9/10/19 Warfordsburg Presbyterian Church
Southern Huntingdon High School Southern Huntingdon Area School District 6-8 Thursday 1:15-2:15 9/12/19 Heritage Baptist Church
Spring Farm Elementary School Southern Huntingdon Area School District 3-5 Friday 1:30-2:40 9/13/19 Calvary Independent Baptist Church
Spring Forge Intermediate School Northeastern School District 4-6 Tuesday 1:20-2:20 9/10/19 Manchester Assembly of God
Spring Grove Intermediate School Spring Grove School District 5-6 Thursday 1:25-2:25 9/19/19 Christ’s American Baptist
Spring Grove Middle School Spring Grove School District 7-8 Tuesday 1:25-2:25 9/10/19 VFW Spring Grove
St Thomas Elementary School Tuscarora School District 3-5 Thursday 12:10-1:05 (3rd); 12:50-1:40 (4th & 5th) 9/12/19 St Thomas Volunteer Fire Dept
STEAM Academy York City School District 3-6 Thursday 1:00-2:00 9/12/19 Madison Ave Church of the Brethren
Stevens Elementary School Chambersburg Area School District 3-5 Friday 9:10-9:55 (3-1 & 5-2) 9/13/19 Cedar Street Mennonite Church
Stevens Elementary School Chambersburg Area School District 4-5 Friday 9:55-10:40 (4-1 & 5-1) 9/13/19 Cedar Street Mennonite Church
Stevens Elementary School Chambersburg Area School District 3-4 Friday 10:40-11:25 (3-2 & 4-2) 9/13/19 Cedar Street Mennonite Church
Summitview Elementary School Waynesboro Area School District 3-5 Wednesday 12:45-1:45 (4th); 1:05-2:05 (3rd & 5th) 9/26/19 Evangelical Lutheran
Warm Springs Intermediate School Morgan County School District 3-5 Tuesday 3:20-5:00 9/10/19 First UMC
Warm Springs Middle School Morgan County School District 6-8 Tuesday 3:20-5:00 9/10/19 First UMC
Waynesboro Area Middle School Waynesboro Area School District 6-8 Thursday 2:50-4:30 9/12/19 Jesus Alive Ministries
Weigelstown Elementary School Dover Area School District 3-6 Wednesday 1:00-2:00 9/11/19 Friendship Community Church
Wellsville Elementary School Northern York County School District 3-5 Thursday 11:50-12:50 (3rd); 12:25-1:25 (4th & 5th) 10/25/19 Grace United Methodist Church
Wrightsville Elementary School Eastern York School District 3-5 Thursday 2:00-3:00 9/12/19 Wrightsville Assembly of God
York Haven Elementary School Northeastern School District 3 Thursday 11:30-12:30 9/12/19 Cassel’s Church